شرکت سدید ماشین افلاک http://www.smaflak.com نوارنقاله | رولیک Sat, 21 Sep 2019 21:51:17 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 http://www.smaflak.com/wp-content/uploads/2017/02/Capture-150x150.png شرکت سدید ماشین افلاک http://www.smaflak.com 32 32 سنگ شکن فکی – انتخاب نوع سنگ شکن http://www.smaflak.com/crushers-select-crusher/ Sat, 21 Sep 2019 21:51:17 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2809 سنگ شکن های فکی: سنگ شکن فکی معمولاً در مرحله اول مدارهای خردایش و برای خرد کردن ذرات دانه بندی درشت و با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. مکانیزم خردایش در سنگ شکن های فکی، نیروی فشاری است. سنگ شکن فکی براساس فشار وارده به سنگ هایی که بین دو شانه فک ثابت

نوشته سنگ شکن فکی – انتخاب نوع سنگ شکن اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
سنگ شکن های فکی:

سنگ شکن فکی معمولاً در مرحله اول مدارهای خردایش و برای خرد کردن ذرات دانه بندی درشت و با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

مکانیزم خردایش در سنگ شکن های فکی، نیروی فشاری است.

سنگ شکن فکی براساس فشار وارده به سنگ هایی که بین دو شانه فک ثابت و متحرک قرار می گیرند، طراحی می شود.

شانه فک ها:

سطوح شانه فک ها از فولاد سخت ساخته شده است، هر دو شانه فک می توانند تخت و یا یک شانه فک ثابت تخت و یکی متحرک محدب باشد.

سطح این شانه فک ها نیز می تواند ساده و یا آج دار باشد. شانه فک متحرک نیروی فشار را به ذراتی که در مقابل شانه فک ثابت نگه داشته شده اند، وارد می کند. محور چرخش شانه فک متحرک ممکن است در بالای صفحه و یا پایین صفحه قرار گرفته و به شفت خارج از مرکز وصل شده باشد.

مکانیزم عمل سنگ شکن در مدار:

سنگ شکن ها اولیه عموما در مدار باز و تحت شرایط خشک کار می کنند. بسته به کاهش ابعاد مورد نیاز، پس از سنگ شکن های فکی اولیه، سنگ شکنی مراحل دوم و سوم قرار دارد به طوری که آخرین مرحله سنگ شکنی در مدار بسته کار میکند. ینی محصولات خرد شده سرند می شوند و ذرات درشت مجدداً به سنگ شکن برگردانده می شوند تا خرد شوند و این عمل تا زمانی که به ابعاد محصول مورد نظر برسند ادامه می یابد.

انتخاب نوع سنگ شکن:

ظرفیت سنگ شکنی در انتخاب نوع سنگ شکن اولیه تعین کننده است. معمولا قبل از ورود خوراک به سنگ شکن (جهت جلوگیری از مسدود شدن دهانه سنگ شکن)، به منظور حذف مواد درست از یک سرند گریزلی استفاده می شود.

استفاده از سنگ شکن های ثانویه  به اندازه محصول مورد نظر بستگی دارد.

تعیین تعداد مراحل سنگ شکنی و نوع و اندازه سنگ شکن های مورد استفاده در یک سیستم سنگ شکنی:

به عواملی از قبیل جرم یا حجم سنگ هایی که باید در یک زمان معین خرد شوند، ابعاد یا دانه بندی این سنگ ها، سختی سنگ و ابعاد یا دانه بندی محصولان مورد نظر بستگی دارد.

نوشته سنگ شکن فکی – انتخاب نوع سنگ شکن اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
تمیز کننده های نوار نقاله – انواع تمیز کننده http://www.smaflak.com/belt-cleaners-types-of-belt-cleaner/ Thu, 19 Sep 2019 18:56:44 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2801 بلت پاک کن ها (تمیزکننده های نوار نقاله) بسیاری از موادی که با نوار حمل می­شوند چسبنده هستند. بخشی از مواد به سطح باربر نوار می چسبند و در نقاط تخلیه به همراه بقیه مواد تخلیه نمی شوند. این مواد به طرف بازگشت نوار می چسبند و باعث فرسودگی بیش از اندازه، تجمع بر روی

نوشته تمیز کننده های نوار نقاله – انواع تمیز کننده اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
بلت پاک کن ها (تمیزکننده های نوار نقاله)

بسیاری از موادی که با نوار حمل می­شوند چسبنده هستند. بخشی از مواد به سطح باربر نوار می چسبند و در نقاط تخلیه به همراه بقیه مواد تخلیه نمی شوند. این مواد به طرف بازگشت نوار می چسبند و باعث فرسودگی بیش از اندازه، تجمع بر روی رولیک های بازگشت، عدم مرکزیت نوار، و آسیب احتمالی در اثر اعمال نیروی از طرف نوار به برخی قسمت های شاسی نوار می شوند. بنابراین، تمیز کردن نوار قبل از تماس مواد چسبنده با غلطک های انحراف یا رولیک های برگشت و تا حد امکان برگشت آن ها به سیستم ضروری است.

موقعیت مناسب تمیزکننده ها در  نوار نقاله

تمیز کننده های نوار در قسمت کثیف نوار نصب می شوند و چنانچه با مواد چسبنده انباشت شوند. کارای خود را از دست می دهند. موادی که به نوار می چسبند معمولاً به غلطک های انحراف که با طرف کثیف نوار در تماس هستند نیز خواهند چسبید. بنابراین استفاده از وسایل تمیزکننده غلطک ها نیز ممکن است به اندازه تمیزکننده های نوار لازم باشد.

عوامل مؤثر در انتخاب تمیزکننده مناسب:

انواع متعددی از تمیزکننده های نوار وجود دارد. انتخاب تمیزکننده مناسب برای مواد مورد نظر معمولاً دشوار است، زیرا عواملی مانند

 • درجه حرارت،
 • رطوبت محتوی،
 • اندازه مواد و غیره

در موارد مختلف تغییر می کنند. بنابراین علاوه بر این بعد از نصب تمیزکننده، انجام تنظیم به منظور انطباق با ویژگی های مواد ضرورت می یابد و در برخی موارد ناگزیر از نصب چند تمیز کننده خواهیم بود.

نگهداری و تنظیم مناسب تمیزکننده ها به جلوگیری از آسیب به نوار کمک می کند، فرسودگی نوار و تیغه های تمیزکننده را کاهش و به تمیز سازی مؤثر کمک می کند.

انواع تمیزکننده های نوار نقاله:

تقسیم بندی های مختلفی برای تمیزکننده های نوار انجام شده است که به طور کلی تمیزکننده ها را به چند دسته می توان تقسیم کرد :

 • ابزارهای تراشنده (Scraper) با تماس خطی پیوسته توسط میله ها، تیغه ها، تیرها یا سیم ها
 • ابزارهای دورانی با استفاده از غلطک ها و برس ها
 • تجهیزات شوینده، آبفشان، آب روب و جت هوا
 • ابزارهایی برای ضربه زدن یا ارتعاش توسط ویبراتورها

تراشنده های یک یا چند تیغه ای

برای تراشیدن مواد از روی سطح نوار طراحی شده اند. تیغه یا تیغه ها با استفاده از یک وزنه یا فنر در تماس با نوار نگه داشته می شوند. تیغه تراشنده ممکن است از اجزاء مختلفی مانند ترکیبی از تیغه فولادی و پره لاستیکی تشکیل شده باشد.

در تیغه های تراشنده نباید از تکه های نوار استفاده شود زیرا ذرات ریز مواد حمل شده در میان الیاف آن گیر می کنند و باعث فرسودگی زیاد پوشش تسمه نقاله می گردد. لذا، تیغه های پلاستیکی باید از لاستیک یکپارچه بدون هیچگونه تقویت الیافی ساخته شوند. تیغه های تراشنده با سه طرح ساخته می شوند:

تیغه مستقیم در عرض نوار

این تیغه های چنانچه در تماس با غلطک استفاده شوند، آنقدر سایش پیدا می کنند تا با شکل تسمه نقاله و غلطک انطباق پیدا کنند. تیغه ها معمولاً قابل تنظیم هستند.

جهت تمیز سازی مطلوب نوار نقاله، عمل تمیز کردن در دو مرحله انجام می شود.

تیغه های چند تکه:

از چندین تیغه کنار هم که روی  یک محور محکم شده و در تماس با نوار قرار می گیرند، تشکیل شده اند. تیغه ها برای قرار گرفتن در مطلوب ترین حالت قابل تنظیم هستند. از آنجا که تیغه های وسط بیشتر ساییده می شوند بعد از مدتی باید با تیغه های کناری تعویض شوند.

تیغه های مفصلی

شامل تیغه هایی است که به صورت مفصلی روی بازوهایی قرار گرفته اند. بازوها فنرهایی دارند که پره را در تماس با سطح نوار نگه می دارند. تیغه ها با یک الگوی همپوشان طوری قرار می گیرند که تمام عرض نوار را تمیز کنند.

تمیزکننده های دورانی نوار:

شامل محورها یا لوله هایی متحرک هستند که بر روی آن ها برس ها یا پره هایی نصب شده است. این برس ها یا پره ها پهن تر از عرض اسمی نوار ساخته می شوند. برس ها از نایلون و پره ها از لاستیک ساخته می شوند.

آبفشان ها و آب روب ها:

در این نوع تمیزکننده، آبفشان های پرفشار آب را به سطح نوار می پاشند و یک تراشنده تیغه پلاستیکی طوری در پشت آبفشان نصب می شود که بعد از اینکه آبفشان نوار را شسته و تمیز کرد با عمل آب روبی آب اضافی را از روی سطح نوار جدا کند.

دو عیب این روش:

مشکل خارج کردن آب شستشو

نداشتن کاربرد در شرایط یخبندان

تمیز کننده هوای فشرده:

در این تمیزکننده از جریان مستقیم هوا روی سطح غلطک استفاده می شود. از این سیستم می توان در جدا کردن مواد خشک تا نسبتاً مرطوب از روی سطح نوار استفاده کرد.

عیب این روش:

هزینه بالای تهیه هوای فشرده است.

نوشته تمیز کننده های نوار نقاله – انواع تمیز کننده اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
انواع غلطک – ابزار کشش تسمه نقاله http://www.smaflak.com/types-of-conveyor-pulley/ Wed, 18 Sep 2019 19:12:26 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2799 انواع غلطک از لحاظ ساختار: غلطک با شفت قابل تعویض به همراه قفل کن استاندارد غلطک فلنجی با شفت قابل تعویض غلطک با شفت جوشی غلطک با شفت جوشی: این نوع غلطک ها که عموماً مورد مصرف آن ها در نوارنقاله های کارخانجات شن و ماسه، آرد، قند و شکر، بازیافت مواد، صنایع غذایی و

نوشته انواع غلطک – ابزار کشش تسمه نقاله اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
انواع غلطک از لحاظ ساختار:

غلطک با شفت قابل تعویض به همراه قفل کن استاندارد

غلطک فلنجی با شفت قابل تعویض

غلطک با شفت جوشی

غلطک با شفت جوشی:

این نوع غلطک ها که عموماً مورد مصرف آن ها در نوارنقاله های کارخانجات شن و ماسه، آرد، قند و شکر، بازیافت مواد، صنایع غذایی و صنایع صبک و مشابه استفاده می شود.

حداقل قطر 6 سانتی متر و حداکثر قطر آن 100 سانتی متر است.

ضخامت لوله نیز به نسبت درخواست مشتری و نوع کاربرد مشخص می شود. حداقل ضخامت 5 میلیمتر و حداکثر ضخامت لوله نیز 20 میلیمتر می باشد.

این نوع غلطک هم به صورت روتراشی شده و هم بدون روتراشی قابل ساخت می باشد. ولی پیشنهاد می گردد کلیه غلطک ها به خاطر کیفیت و حسن انجام کار بهتر روتراشی شوند.

هر غلطک دارای یک شفت و 2 عدد پولک است که در ابتدا و انتهای غلطک قرار گرفته است. ضخامت پولک ها عموماً با ضخامت لوله یکسان در نظر گرفته می شود. جنس لوله و پولک در اکثر مواقع ST37 و جنس شفت هم آهن و در بعضی موارد CK45می باشد.

نحوه جوش دو سر پولک ها و شفت با الکترود آهن و یا حوش CO2 انجام می شود.      

انواع غلطک از لحاظ کاربرد:

غلطک ثابت

غلطک متحرک

غلطک ثابت:

اصولاً به غلطکی گفته می شود که در ابتدای نوار نقاله قرار دارد و به گیربکس متصل گشته و غلطک محرک نیز نامیده می شود.

این غلطک باعث به حرکت درآمدن و چرخش تسمه نقاله می شود.

غلطک متحرک:

این نوع غلطک در انتهای نوار نقاله نصب شده و غلطک متحرک و یا گاهی هرزگرد نامیده می شود.

ابزار کشش تسمه نقاله:

گاهی نوار نقاله ها با دلایلی نیاز به استفادع از وسایل کشیدن دارند:

 • اطمینان از مقدار کافی کشش در طرف شل نوار در غلطک محرک، جهت جلوگیری از سر خوردن تسمه نقاله.
 • اطمینان از کشش مناسب نوار در نقاط بارگیری و سایر نقاط در طول نوار 
 • جبران تغییرات طول نوار.

وسایل کشش دستی:

وسایل کشش دستی از نظر جمع و جور بودن و هزینه پایین مزیت دارند، اما با توجه به اینکه کشیدگی در دوره های زمانی ثابت می ماند، کشیدگی نوار تقریباً همیشه بسیار بالا یا بسیار پایین است. از این رو وسایل کشیدن دستی تنها در مواردی که استفاده از وسایل کشیدن اتوماتیک به دلیل کمبود فضا عملی نباشد، یا در مورد نوار نقاله های نسبتاً کوتاه یا وظیفه سبک که در آن ها کشیدن نوار چندان ضروری نیست، توصیه می شود. در نوار نقاله های تناژ بالای سربالا، مانند انباشت کننده ها، استفاده از وسایل کشیدن دستی معمولاً برای هیچ طولی توصیه نمی شود.

متداول ترین وسیله کشیدن دستی نوع پیچی است. از دیگر انواع متداول وسایل کشیدن با جک هیدرولیک است.

وسایل کشش ثقلی:

هنگامی که نوارنقاله طول بسیار بلندی داشته باشد، جهت جلوگیری از افتادگی تسمه  شل شدن آن، از تنشن ها استفاده می گردد.

یک ست تنشن که شامل:

شاسی

سه عدد غلطک 

یک محور که وزنه ای به آن متصل می گردد و باعثث کشش تسمه در صورت نیاز می گردد.

 

نوشته انواع غلطک – ابزار کشش تسمه نقاله اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
بالابرهای قاشقکی -ساختار الواتورها http://www.smaflak.com/bucket-elevator/ Sat, 14 Sep 2019 17:20:45 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2796 مقدمه: در بخش های قبل با تعدادی از تجهیزات انتقال مواد آشنا شدیم و مشاهده کردیم:  زمانی که شیب خیلی تند باشد تا زاویه حداکثر 45 درجه می توان بارگیری و حمل بار را توسط نوارنقاله ها با تسمه سایدوال انجام داد. ولی در شیب های بیشتر از45 درجه و نقاطی که انتقال مواد عمودی

نوشته بالابرهای قاشقکی -ساختار الواتورها اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
مقدمه:

در بخش های قبل با تعدادی از تجهیزات انتقال مواد آشنا شدیم و مشاهده کردیم: 

زمانی که شیب خیلی تند باشد تا زاویه حداکثر 45 درجه می توان بارگیری و حمل بار را توسط نوارنقاله ها با تسمه سایدوال انجام داد.

ولی در شیب های بیشتر از45 درجه و نقاطی که انتقال مواد عمودی است چه باید کرد؟

 

بالابرهای قاشقکی

یکی از روش های ساده اما مؤثر جهت بالا بردن مواد فله، پودر، غلات، کودهای شیمایی، مواد غذایی به صورت عمودی استفاده از بالابرهای قاشقکی است.

ساختار الواتورها:

 • قاشقک ها که مواد و محصولات را حمل می کنند. که جنس آنها می تواند بسته به کاربرد فلزی و یا پلاستیکی باشد.
 • تسمه یا زنجیر عامل نگهداری و حرکت قاشقک ها می باشد.
 • سیستم محرکه جهت چرخش تسمه
 • تجیهزات جانبی جهت بارگیری مواد بر روی قاشقک ها، دریافت مواد تخلیه شده، حفاظت از تسمه و الواتور.

یک بالابر قاشقکی می تواند انواع گوناگی از مواد از سبک  تا سنگین و از ابعاد کوچک تا بزرگ را حمل کند.

مکانیسم عملکرد الواتورها:

با حرکت قاشقک ها از قسمت ورودی الواتور، مواد فله داخل قاشقک بارگیری شده و

در هنگام عبور از بالای الواتور، قاشقک ها برگشته به سمت خروجی تخلیه می کنند و

مجدد به سمت پایین حرکت می کنند.

 

نوشته بالابرهای قاشقکی -ساختار الواتورها اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
روش های تخلیه از نوار نقاله ها – شوت های تخلیه http://www.smaflak.com/methods-of-discharge-from-conveyors-discharge-chute/ Fri, 13 Sep 2019 13:56:11 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2789 مقدمه مواد حمل شده توسط نوار نقاله را می توان به راه های مختلف تخلیه کرد. تخلیه را می توان در یک نقطه یا در نقاط مشخص، یا در مسافت قابل توجهی در طول نوارنقاله، در یک یا دو طرف انجام داد. ساده ترین روش تخلیه چیست؟ ساده ترین روش تخلیه یک نوار عبور مواد

نوشته روش های تخلیه از نوار نقاله ها – شوت های تخلیه اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
مقدمه

مواد حمل شده توسط نوار نقاله را می توان به راه های مختلف تخلیه کرد. تخلیه را می توان در یک نقطه یا در نقاط مشخص، یا در مسافت قابل توجهی در طول نوارنقاله، در یک یا دو طرف انجام داد.

ساده ترین روش تخلیه چیست؟

ساده ترین روش تخلیه یک نوار عبور مواد از روی غلطک انتهایی و ریختن روی یک کپه است.

با افزودن یک شوت مناسب می توان تخلیه را به نحو مطلوب به یک کپه، یک بونکر و یا یک نوار نقاله دیگر هدایت کرد.

چنانچه چندین نقطه تخلیه مشخص مورد نیاز باشد چه باید کرد؟

می توان نوار نقاله را از روی تریپرهای ثابت واقع در این نقاط عبور داد. برای تخلیه مواد در نقاط متعدد در دو طرف یا یک طرف نوار نقاله، به طور پیوسته یا منقطع، می­توان از تریپر متحرک استفاده کرد.

در نوار های تخت:

می توان پاروهایی در نقاط تخلیه مورد نظر قرار داد و مواد را از نوار به هر یک از طرفین یا به طور همزمان به دو طرف آن هدایت کرد. این پاروها می توانند در جای خود ثابت باشند. یا برای پوشش دادن دامنه وسیع تری از نقاط تخلیه، متحرک باشند. برای تخلیه قوسی توسط پارو می توان آن را موقتاً به شکل تخت درآورد.

خط سیر:

در تخلیه مواد از روی غلطک انتهایی، سرعت نوار و قطر غلطک انتهایی تعیین کننده مسیر مواد تخلیه شده هستند. شکل این مسیر که خط سیر (Trajectory)  نامیده می شود.

در طراحی شوت های تخلیه و ریختن آزاد مواد بدون شوت روی یک کپه، خط سیر ذخیره اهمیت دارد. دقت در طراحی شوت ها در عملکرد مطلوب نوار نقاله بسیار مؤثر است.

ترکیب هوشمندانه شوت ها و دریچه های تخلیه:

– تغییر جهت مواد در جهات مورد نظر و جمع آوری مواد چسبنده به نوارنقاله را امکان پذیر می سازد.

– علاوه بر این، در مورد موا خشک یا پودری و نرم، از ریزش مواد جلوگیری و کنترل گرد و غبار را آسان می کند.

 

روش های تخلیه از نوار نقاله ها

 

 • تخلیه از غلطک انتهایی

ساده ترین نوع تخلیه است. برای اطمینان از ریزش مواد در محل مورد نظر، خط سیر مواد تخلیه شده باید بررسی گردد. تدابیر لازم به عمل آید تا کپه تا ارتفاع غلطک انتهایی بالا نیاید. در غیر این صورت پوشش آسیب پذیر نوار روی کپه مواد مالیده می شود. در تخلیه به این روش، تولید گرد و غبار حاصل از مواد خشک می تواند مشکل آفرین باشد.

 • شوت های تخلیه

شوت های تخلیه ممکن است بسیار ساده تا بسیار پیچیده باشند. مهمترین ویژگی آن ها این است که بایستی تمام مواد تخلیه شده و همچنین تمیز شده را از روی نوار جمع آوری کنند.

چه زمان باید از یک شوت ریزشی استفاده کرد؟

شوت تخلیه باید ابزار تمیز کننده را پوشش دهد تا بتواند مواد تمیز شده از سطح نوار را جمع آوری کند. در غیر این صورت، باید یک شوت ریزشی جداگانه برای این منظور در نظر گرفته شود.

چه زمان باید ازسرپوش و یا دریچه مکش هوا استفاده کرد؟

چنانچه تولید گرد و غبار مشکل آفرین باشد، می توان در بالای شوت سرپوش یا حتی دریچه مکش هوا قرار داد.

جهت جلوگیری از سایش نوار چه باید کرد؟

-برای جلوگیری از سایش یا کنده شدن پوشش نوار، شوت باید طوری قرار گرفته باشد که خطر گوه شدن یک قطعه سخت بین لبه شوت و نوار به وجود نیاید.

-چنانچه قطعات ناهموار سخت داخل مواد وجود داشته باشد، بهتر است باریکه ای لاستیکی روی لبه نصب گردد.

طراحی شوت باید با خط سیر مواد جدا شده از نوار مطابقت داشته باشد، به نحوی که مواد روی صفحات شیب دار شوت، نه روی نوار نقاله کننده دریافت کننده، بریزند.

عدم ریزش آزاد مواد از چه چیز ناشی می شود؟

عدم ریزش آزاد مواد در نقطه تخلیه می تواند باعث آسیب جدی به نوار شود. این مشکل می تواند از:

– سر ریز شدن بونکر، توقف نوار نقاله یا دستگاه تحویل گیرنده مواد تخلیه شده

-وجود مواد چسبنده ناشی شود

جلوگیری از تجمع نامطلوب و آسیب به نوار:

برای جلوگیری از بروز این مشکل تعبیه یک ابزار محافظتی اتوماتیک توصیه می گردد. این ابزار باید طوری قرار گیرند که هر گونه تجمع نامطلوب مواد باعث انحراف بازویی دستگاه و قطع سیستم یا ارسال یک علامت خطر به اپراتور شود.

 

 • شوت های پایین رو

از شوت های پایین رو در شرایطی استفاده می شود که تولید گرد و غبار و خرد شدن مواد مشکل آفرین باشد.

انواع شوت پایین رو:

 

 • شوت های پایین رو مارپیچی
 • شوت های پایین رو بونکری
 • شوت پلکانی
 • شوت تلسکوپی

 

 • تریپر:

تریپرها ابزاری برای تخلیه مواد از نوار نقاله در نقاطی بالاتر از غلطک سر هستند.

ساختار تریپرها:

تریپرها اساساً دو غلطک هرزگرد که یکی از آن های بالاتر و جلوتر از دیگری قرار گرفته اند، تشکیل شده است. نوار از رو و دور غلطک بالایی و دور و زیر غلطک پایینی عبور می کند. نوار معمولا به طرف غلطک غلطک بالایی شیب دارد و بعد از غلطک پایینی ممکن است افقی و مجدداً سربالا باشد.

 • پاروها:

تخلیه مواد از نوار نقاله ها تخت افقی را می توان با استفاده از پاروهای ثابت یا متحرک انجام داد. در مورد نوار نقاله های شیب دار تخت نیز می توان از این پاروها برای تخلیه مواد استفاده کرد، مشروط بر اینکه زاویه شیب خیلی زیاد و مواد خیلی روان نباشند.

ساختار پاروها:

پاروهای تخلیه صفحات فلزی با زاویه حداکثر °35 نسبت به محور مرکزی نوار هستند که لبه پایینی آن ها یک لبه لاستیکی قابل تنظیم دارد. قسمتی از نوار که در زیر پارو قرار دارد به طور معمول توسط یک صفحه لغزنده فلزی در حالت صاف نگه داشته می شود. تا پارو بتواند یک تخلیه تمیز را انجام دهد.

توجه شود که:

پاروها به ندرت 100% مواد را از روی نوار تخلیه می کنند. بنابراین اندکی از مواد از روی غلطک انتهایی عبور می کنند. برای جمع آوری این مقدار اندک باید تمهیداتی در نظر گرفته شود.

 

نوشته روش های تخلیه از نوار نقاله ها – شوت های تخلیه اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
فیدر- انواع فیدر براساس کاربرد http://www.smaflak.com/feeder_belt-feeder_weigh-feeder/ Mon, 09 Sep 2019 14:10:15 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2782 فیدر: فیدر ها به منظور خوراک دهی مواد معدنی خشک یا مرطوب با یک جریان یکنواخت و پایدار استفاده می شوند. بر اساس کاربرد در خط عملیاتی و به منظور افزایش انعطاف پذیری سیستم، می توان خوراک دهنده ها را با سرعت متغیر مورد استفاده قرار داد. انواع فیدر براساس کاربرد: فیدرها براساس کاربرد، می

نوشته فیدر- انواع فیدر براساس کاربرد اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
فیدر:

فیدر ها به منظور خوراک دهی مواد معدنی خشک یا مرطوب با یک جریان یکنواخت و پایدار استفاده می شوند. بر اساس کاربرد در خط عملیاتی و به منظور افزایش انعطاف پذیری سیستم، می توان خوراک دهنده ها را با سرعت متغیر مورد استفاده قرار داد.


انواع فیدر براساس کاربرد:

فیدرها براساس کاربرد، می توانند چندین نوع با طرح های مختلف داشته باشند. مهمترین و رایج ترین آن ها عبارت اند از:

 • فیدرهای نواری (بلت فیدر)
 • فیدرهای ویبره ای
 • فیدرهای شاتونی

 

فیدرهای نواری (بلت فیدر)

این نوع فیدر جهت مواد خشک و دانه ریز و متوسط کاربرد دارند بدین معنی که در انتهای خط خردایش و یا بخش های خشک کنی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویفیدرها:

یکی از انواع بلت فیدرها، ویفیدرها هستند که علاوه بر خوراک دهی به فرآیند مورد نظر، جریان ورودی را نیز به طور پیوسته در سرتاسر تسمه نقاله کنترل می کنند.

و نوعی فلومتر نیز محسوب می شوند.

نحوه کار ویفیدرها:

جریان عبوری از روی تسمه نقاله توسط 2 پارامتر محاسبه می گردد:

 1. وزن بار در بخشی از تسمه نقاله که توسط لودسل اندازه گیری می شود.
 2. سرعت تسمه نقاله که توسط سنسور اندازه گیری می شود.

 

استفاده از دو گیربکس؟

بلت فیدرها و نیز ویفیدرها به دلیل کنترل جریان ورودی در دور پایین کار می کنند و به همین دلیل در مواردی که دور نوار بسیار پایین باشد و یک گیربکس نتواند آن را تامین کند برای رسیدن به سرعت مورد نظر، از دو گیربکس استفاده می شود.

 

فیدرهای ویبره

– فیدرهایی ویبره ای همانطور که از نامش پیدا است، ابزاری است که با استفاده از ویبره خوراک را وارد فرآیند می کند و به دستگاه های دیگر مانند سنگ شکن ها و تجهیزات دانه بندی خوراک رسانی انجام می دهد. اکثرا در ابتدای خطوط خردایش قرار می گیرند که وظیفه خوراک دهی یکنواخت را به تجهیزات دیگر دارند و جریان خروجی را نیز کنترل میکنند.

– قانون اول نیوتن اساس کار فیدرهای ویبره می باشد. طبق این قانون اگر به جسمی نیروی خارجی وارد نشود، چنانچه ساکن باشد، ساکن می ماند و اگر در حرکت باشد به حرکت خود با سرعت ثابت ادامه می دهد.

این نوع فیدر، از طریق ویبره و جاذبه عمل خوارک دهی را انجام می دهد

 • جاذبه در تعیین حرکت خوراک به صورت بالا یا پایین و یا حرکت به سمت طرفین
 • ویبره در حرکت خوراک به سمت سیستم فرایند.

 

فیدرهای ویبره در چه صنایعی کاربرد دارند؟

از فیدرهای ویبره جهت کنترل مواد فله در کلیه صنایع از جمله:

 • صنایع دارویی، معادن شن و ماسه ، خودروسازی ، الکترونیکی ، آرایشی ، مواد غذایی و بسته بندی استفاده می شود.

علاوه بر این ، از فیدرهای ویبره برای پیشبرد مواد از قبیل:

 • شیشه ، ریخته گری ، فولاد و پلاستیک، بازیافت مواد، خمیر و کاغذ سازی و صنایع فلزی استفاده می شود. 

فیدر شاتونی:

یکی از انواع فیدر، فیدر شاتونی می باشد که با یک مکانیسم رفت و برگشتی عمل خوراک دهی به فرآیند را انجام می دهد که در هر رفت یا برگشت حدود 40 – 50 سانتی متر جا به جا می شود.

از این نواع فیدر، اغلب جهت مواد با وزن بالا مانند سنگ کوهی استفاده می شود.

نوشته فیدر- انواع فیدر براساس کاربرد اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
سرندهای ارتعاشی _ سطوح سرند کردن http://www.smaflak.com/screen-_-woven-wire_-grizly-bare/ Sat, 07 Sep 2019 17:30:00 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2775 سرند های ارتعاشی   سرندهای ارتعاشی از یک یا چند طبقه سرند تشکیل می شوند که یک طبقه روی طبقه دیگر سوار شده است. هر یک از طبقات یا شبکه های توری دارای چشمه هایی کوچکتر از طبقه فوقانی خود می باشد. کل شاسی ممکن است افقی و یا دارای شیب از طرف خوراک ورودی

نوشته سرندهای ارتعاشی _ سطوح سرند کردن اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

]]>
 • سرند های ارتعاشی
 •  
 • سرندهای ارتعاشی از یک یا چند طبقه سرند تشکیل می شوند که یک طبقه روی طبقه دیگر سوار شده است. هر یک از طبقات یا شبکه های توری دارای چشمه هایی کوچکتر از طبقه فوقانی خود می باشد. کل شاسی ممکن است افقی و یا دارای شیب از طرف خوراک ورودی به سمت محل تخلیه باشد. یک نیروی ویبره از طریق شافت های نصب شده به صورت خارج از مرکز یا وزنه های موتوری خارج از مرکز به سیستم اعمال می گردد.
 • انتخاب مکانیزم، کنترل کننده نوع حرکت می باشد.
 •  
 • سرند کردن موثر:

 •  
 • برای سرند کردن موثر هم حرکت افقی لازم است و هم حرکت عمودی.
 • دو نوع حرکت به صورت استاندارد در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند:
  سرند با حرکت دایره ای با طبقات شیب دار
  سرند با حرکت خطی با شیب کم
 •  
 • سرند ارتعاشی با حرکت دایره ای با طبقات شیب دار

 • سرند های ارتعاشی با حرکت دایره ای (دوار) دارای شبکه هایی هستند که معمولا با افق زاویه ۲۰ درجه می سازند تا نیروی ثقل به حرکت مواد بر روی شبکه کمک نماید. با تغییر جهت دوران می توان حد جدایش را تغییر داد. این نوع سرندها عموما دستگاه های مناسبی برای طبقه بندی ذرات درشت 
 •  
 •  سرند ارتعاشی با حرکت خطی با شیب کم

 •  
 • سرند هایی که با شیب کم و حرکت خطی کار می کنند دارای شیب صفر تا ۱۰ درجه می باشند.
 • چون این نوع سرند نمیتواند از نیروی ثقل برای حرکت مواد روی سطح استفاده نماید، میزان پرتاب یا کورس آن بیشتر از سرند هایی با حرکت دایره ای است. بنابراین تحت تاثیر نیروهای ساختاری بیشتری قرار دارد.
 • این نوع سرند به طور گسترده ای در صنایع معدنی جهت شستشو و سرند کردن مواد ریزدانه به کار برده می شود. مساحت بزرگ سطح باعث ایجاد بستر نازکی از مواد روی شبکه و در نتیجه شستشو بهتر مواد گردد.
 •  
 • سطوح سرند کردن

 •  
 • انتخاب نوع و جنس سطح سرند به مشخصات بار اولیه حد جدایش و کیفیت مورد نظر در عملیات سرند کردن بستگی دارد.
 •  
 • جنس سطوح سرند

 •  
 • جنس سطوح سرند ها متنوع است و با توجه به نوع کاربرد آن می تواند از جنس:
 • مفتول یا تور سیمی بافته شده
 • مفتول میله ای برجسته
 • صفحه مشبک فولادی (پانچ شده) لاستیکی
 • و یا پلی اورتان باشد.
 •  
 • توری های بافته شده

 • هر چند سرندهای دارای توری بافته شده بسیار کارآمد می باشند مقاومت سایشی آن ها نسبت به مواد ساینده ضعیف است. صفحات فلزی سوراخ شده از اوایل قرن بیستم وارد بازار شده و به علت داشتن فولاد بیشتر نسبت به توری بافته شده عمر طولانی تری دارند.
 •  
 • مفتول میله ای برجسته

 •  
 • سرندهای گریزلی برای عملیات مخصوص کارهای سخت مانند جدایش مواد ریز قبل از سنگ شکنی اولیه کارایی موثری دارند.
  این نوع سرندها دارای میله ها یا تیرآهن های موازی یکدیگر می باشند که در جهت حرکت جریان استقرار یافته اند.
 •  

  • صفحات فولادی پانچ شده

   اولین سرندها با سطوح لاستیکی دارای صفحات فولادی پانچ شده بودند که توسط لاستیک پوشیده شده بود. ضخامت و سفتی این سرندها باعث سایش زیاد و گیر کردن ذرات درون روزنه ها می شود. امروزه سطوح لاستیکی معمولا توسط مفتول های فولادی نخ های پلی استر و فریم های فولادی تقویت می شوند

  •  
  • توری های پلی اورتان

  • نصب پنل های پلی اورتان با توجه به سبکی و طراحی ساده باعث کاهش زمان تعمیرات و تعویض شبکه ها گردیده است. ابعاد کوچک پنل ها موجب کاهش مساحت باز شبکه و کاهش ظرفیت می گردد زیرا قسمت قابل توجهی از سطح به عنوان حاشیه های بدون سوراخ از دست می رود. سایش در سرند کاری ذرات ریز و آب گیری معمول است. در این شرایط استفاده از سرندهای با شبکه پلی اورتان مناسب ترین انتخاب است

  نوشته سرندهای ارتعاشی _ سطوح سرند کردن اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
  سرند – جایگاه سرند در مدارهای خردایش و دانه بندی http://www.smaflak.com/screen-apllications-of-industrials/ Fri, 06 Sep 2019 15:33:18 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2757 مقدمه: هدف هر مدار خردایش، کاهش ابعاد ذرات است. میزان کاهش ابعاد باید به طریقی با محصول مدار، از لحاظ درجه آزادی کانی، طبقه بندی مواد و یا ابعاد مناسب برای یک فرآیند خاص، مطابقت داشته باشد. این مطابقت و طبقه بندی توسط سرند و کلاسیفایرها انجام می­گیرد. انواع مدار خردایش: مدارهای خردایش یا باز

  نوشته سرند – جایگاه سرند در مدارهای خردایش و دانه بندی اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
  مقدمه:

  هدف هر مدار خردایش، کاهش ابعاد ذرات است. میزان کاهش ابعاد باید به طریقی با محصول مدار، از لحاظ درجه آزادی کانی، طبقه بندی مواد و یا ابعاد مناسب برای یک فرآیند خاص، مطابقت داشته باشد. این مطابقت و طبقه بندی توسط سرند و کلاسیفایرها انجام می­گیرد.

  انواع مدار خردایش:

  مدارهای خردایش یا باز هستند و یا بسته.

  مدارهای باز:  مدار هایی هستند که در آن دستگاه های خردایش باعث شکسته شدن مواد شده و آن مواد را بدون هیچ طبقه بندی مستقیماً به مرحله فرآیند بعد منتقل می سازند.

  در مدارهای بسته: مواد شکسته شده قبل از انتقال به فرآیند پایین دستی، باید از نظر ابعاد کنترل گردند، بنابراین دستگاه خردایش توسط یک وسیله طبقه بندی در مدار بسته قرار می گیرد و مواد با ابعاد بزرگتر از حد مورد نظر برای خردایش مجدد به سیستم خردایش بازگردانده می­شود.

  بار در گردش شامل موادی است که در یک حلقه بسته بین دستگاه خردایش و کلاسیفایر جریان دارد. مدارهای بسته در محل­هایی مورد استفاده قرار می گیرند که خردایش یک مرحله ای موثر نیست و چندین مرحله خردایش مورد نیاز می باشد. مدار بسته اغلب از نظر انرژی راه مؤثرتری برای ایجاد محصول با ابعاد مورد نیاز می باشد.

  جایگاه سرند در مدارهای خردایش و دانه بندی:

  وسایل طبقه بندی ذرات مانند سرند، معمولا مهم ترین وسیله تنظیم عملکرد مدار در یک مطالعه بهینه سازی بخصوص در خردایش می باشند و این بدان علت است که نسبتاً به راحتی می توان از طریق تغییرات ساده و ارزان در فرآیند دانه بندی، تغییرات قابل توجهی در عملکرد دستگاه ایجاد کرد. به طور مثال تغییر در ابعاد چشمه­های توری . دستگاه های طبقه بندی جزء مهمی از بیشتر مدارهای خردایش هستند بطوریکه عملکرد و پتانسیل آن ها هنگام برنامه ریزی به منظور بهینه کردن مدار مورد توجه قرار گیرد.

  کاربرد:

  این مکانیسم در صنایع مختلف مانند معدن و فرآوری مواد معدنی، کشاورزی، داروسازی، مواد غذایی، پلاستیک و بازیافت مورد استفاده قرار می گیرد.

  تاریخچه سرند:

  • فرآیند سرند کردن به زمان های قدیم، حداقل به زمان یونانی ها، بر می گردد که از سرندهای ساخته شده از موی اسب برای جداکردن ذرات استفاده می کردند.
  • در قرن  میلادی آلمانی ها سرندهای سیمی بافته شده را عرضه نمودند و این نوع سرندها تا امروز به عنوان یکی از سرندهای اصلی باقی مانده اند.
  • اولین سرند های لرزان مکانیکی در قرن 18 میلادی در هلند به کار گرفته شد. سیستم حرکتی این تجهیزات شامل یک طناب بود که به سنگ شکن وصل  شده بود. در زمان بالا رفتن، دستگاه را حدود 150 میلی متر بالا می کشید و در زمان پایین رفتن آن را پایین می آورد.
  • سرندهای ویبره (ارتعاشی) در اوایل سال 1900 در آمریکا اختراع شدند و از چکش ها یا بادامک ها برای تکان دادن آن استفاده می شد.
  • اولین سرند های ویبره با سرعت بالا در سال 1910 وارد بازار شد.

  در مدارهای خردایش صنعتی دو نوع سرند به طور عمومی یافت می شود:

  • سرندهای ارتعاشی
  • سرند های ساکن یا ثابت

  به عنوان یک قانون عمومی، انتخاب این نوع از سیستم های دانه بندی، به ابعاد خوراک بستگی دارد.

  نحوه عملکرد سرند:

  در سرند کردن صنعتی، حرکت مواد از روی سطح آن ها، این موقعیت را برای ذرات فراهم می سازد که یا از چشمه های توری عبور کنند و بخش ریزدانه را تشکیل دهند و یا به عنوان ذرات درشت دانه بر روی سرند باقی مانده و از انتهای آن خارج شوند. سرند کردن موثر نیازمند سطح سرند به مقدار کافی است. هر چه ابعاد ذرات به ابعاد چشمه های سرندنزدیک تر باشند، دانه بندی صحیح این ذرات مشکل تر خواهد بود. به طور ایده آل ذرات باید به طور عمودی بر کف سرند (شبکه سرند) وارد شوند تا به طور دقیق طبقه بندی گردند. وقتی ویبره اعمال می­گردد. سرند خوراک ورودی را در اولین قسمت از شبکه سرند، لایه بندی می کند و با انجام این کار احتمال اینکه مواد ریزدانه چشمه ها را ببندند، کاهش می یابد.

  عوامل موثر در بهبود عملکرد :

  حرکت های همزمان لایه بندی و خارج شدن ذرات ریز باعث توانایی در سرند کردن مؤثر با ظرفیت زیاد می شود. باردهی سرند را ممکن است از طریق افزایش تعداد فرصت هایی که  به یک ذره داده می شود تا از یک سوراخ (چشمه) بگذرد، افزایش داد. این کار از طریق کاهش ظرفیت ورودی روی شبکه سرند، افزایش سطح باز شبکه سرند (افزایش سطح چشمه ها) یا نصب تعداد بیشتری سرند و در نهایت استفاده از سرند بزرگتر عملی می باشد.

  طول چشمه و روزنه های توری نیز خیلی مهم است. طول مؤثر چشمه (در جهت حرکت جریان) معمولاً کمی کمتر از طول حقیقی آن است. اگر مواد ورقه ای باشند، ممکن است ذرات درشت تر از چشمه های توری، به بخش ته ریز منتقل شوند. شیب سرند ها معمولاً 20 درجه می باشد.

  نوشته سرند – جایگاه سرند در مدارهای خردایش و دانه بندی اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
  اسکرو کانوایر – ساختمان اسکرو کانوایر http://www.smaflak.com/screw-conveyor-structure-of-screw-conveyor/ Wed, 04 Sep 2019 12:07:32 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2744 تاریخچه اسکرو: تاریخچه اسکرو کانوایرها که یکی از ساده ترین و کارآمدترین ابزار در انتقال مواد فله به شمار می آیند،  به 2000 سال قبل از یونان باستان بر می گردد. پیچ ارشمیدس، یکی از اختراعات ارشمیدس، که ساختمانی لوله ای داشت و در زاویه تقریبی 48 درجه نسبت به راستای افق قرار می گرفت،

  نوشته اسکرو کانوایر – ساختمان اسکرو کانوایر اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
  تاریخچه اسکرو:

  تاریخچه اسکرو کانوایرها که یکی از ساده ترین و کارآمدترین ابزار در انتقال مواد فله به شمار می آیند،  به 2000 سال قبل از یونان باستان بر می گردد. پیچ ارشمیدس، یکی از اختراعات ارشمیدس، که ساختمانی لوله ای داشت و در زاویه تقریبی 48 درجه نسبت به راستای افق قرار می گرفت، یک سر آن در داخل آب قرار داشت و با چرخش پیچ (پره) آب به سمت بالا هدایت می شد، که از این طریق برای آبیاری زمین های کشاوری از طریق آب های زیرمینی استفاده می شد. که جزء اولین اسکرو کانوایرها محسوب می شد.

   

   

  اسکروها در دنیای امروز:

  امروزه اسکروها به عنوان یکی از تجهیزات انتقال مواد، نقش بسیار مهمی در طیف وسیعی از صنایع ایفا می کنند. چرا که دارای کاربردی منعطف با شرایط می باشند و از بسیاری جوانب مقرون به صرفه می باشند. که از آن ها جهت انتقال مواد فله، ضایعات مواد غذایی، زباله ها، غلات، خوراک دام و غیره استفاده می شود.

   

  ساختمان اسکرو:

  این دستگاه از یک پره در داخل محفظه بدنه اصلی اسکرو تشکیل شده است  ودر داخل پره، شفت قرار گرفته و به یک سیستم محرکه متصل می­گردد. اسکرو بسته به کاربرد آن میتواند هم به صورت افقی و هم زاویه نصب گردد. در متراژهای بالای 8 متر، به دلیل جلوگیری از سایش ماردون یا پره به بدنه داخلی محفظه، از یک یاتاقان میانی استفاده می­گردد. در اسکروهایی که متراژ بالای دارند می توان بدنه اسکرو را چند تکه ساخته و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل کرد. شکل هندسی اسکرو میتواند دایره (که به عنوان اسکرو لوله ای نیز شناخته می شوند)، مکعب و یا U شکل باشند.

   

   

  کاربردهای دیگر اسکرو کانوایرها:

  • مخلوط کردن و میکس کردن مواد
  • به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی چرا که عایق خوبی می باشند.
  • به دلیل ساختار و سیل بندی ویژه اسکروها، از ورود آلودگی و رطوبت به داخل آن و خروج مواد جلوگیری می کند.

  در کاربردهای بهداشتی:

  مواردی که نیاز به شست و شوی اسکرو کانوایر می باشد. می توان از متریال استیل استفاده کرد.

  مواردی که مواد دارای خورندگی و سایش بالایی هستند:

  می توان پره  را از جنس CK45 ساخت.

  تفاوت اسکرو کانوایر و ماسه شورها:

  اسکرو کانوایرها با قطر بالای یک متر عملاً در معادن شن و ماسه به عنوان ماسه شور کاربرد دارند.

  جهت حفظ عمر مفید یاتاقان سر و ته :

  می توان از سیل بندی ST37 و نمد جهت جلوگیری از آسیب به یاتاقان­ها استفاده کرد. در بعضی از موارد روی پره، لاینر لاستیکی یا پوشش جهت جلوگیری از خورندگی استفاده می گردد. حتی در بعضی از موارد بخصوص در ماسه شورها از لاینر به صورت پیچ و مهره ای استفاده می شود.

  نوشته اسکرو کانوایر – ساختمان اسکرو کانوایر اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
  نوار نقاله – یک نوار نقاله از چه اجزایی تشکیل شده است؟ http://www.smaflak.com/belt-conveyorbelt-conveyor-components/ Mon, 02 Sep 2019 11:53:10 +0000 http://www.smaflak.com/?p=2739   شاسی: بدنه و یا استراکچر نوار نقاله که قطعات دیگر نوار نقاله برو روی آن نصب می­شوند. معمولا بسته به کاربرد نوار نقاله در انواع پروفیل، لوله­ای، ناودانی یا تیرآهن و یا ورق خم کاری شده مورد استفاده قرار می­گیرد. شاسی پروفیل: که به اسم شاسی قوطی نیز رایج می باشد،  به طول 6

  نوشته نوار نقاله – یک نوار نقاله از چه اجزایی تشکیل شده است؟ اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>
   

  شاسی:

  بدنه و یا استراکچر نوار نقاله که قطعات دیگر نوار نقاله برو روی آن نصب می­شوند.

  معمولا بسته به کاربرد نوار نقاله در انواع پروفیل، لوله­ای، ناودانی یا تیرآهن و یا ورق خم کاری شده مورد استفاده قرار می­گیرد.

  • شاسی پروفیل:

  که به اسم شاسی قوطی نیز رایج می باشد،  به طول 6 متر ساخته شده و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می­شوند.

  • شاسی لوله­ای:

  از لوله با قطرهای 5 و 6 سانتی متر با ضخامت 2-5 mm ساخته می­شوند.

  • شاسی ناودانی یا تیرآهن

  تیرآهن یا ناودانی 12،10، 14، 18،16 و 20 بسته به کاربرد آن که طول شاسی ها 6 و 12 متر می باشد.

  • ورق خم کاری شده:

  که به صورت ناودانی و یا U شکل  می­ باشد، با ضخامت­های 5-2 میلیمتر، به طول 6 متر ساخته می­شوند و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می­گردند.

   

  تسمه:

  بسته به کابرد نوار نقاله می توان از انواع گوناگون تسمه استفاده کرد.

  در بسیاری موارد مانند سورتینگ و انتقال مواد و تجهیزات سبک، مواد غذایی و بهداشتی باعث کاهش قیمت تمام شده نوار نقاله برای خریدار می­شود.

  تسمه نقاله ها معمولا دارای یک لایه لاستیکی بالا، منجیدها و لایه لاستیکی زیرین می باشند.

  انواع تسمه نقاله:

  • تسمه نقاله لاستیکی منجید دار EP
  • تسمه نقاله PVC
  • تسمه نقاله آج دار
  • تسمه نقاله سایدوال
  • تسمه نقاله مدولار
  • تسمه نقاله استیل کورد
  • تسمه نقاله ضد حرارت
  • تسمه نقاله ضد سایش

  رولیک ­های رفت:

  بر روی پایه رولیک به عنوان نگهدارنده تسمه و جهت جلوگیری از افتادگی تسمه نصب می­شوند. در حالت استاندارد به ازای هر یک متر یک ردیف رولیک قرار می­گیرد.

  رولیک­ های برگشتی

  توسط پایه رولیک­ ها در زیر شاسی نصب می­شوند و به علت اینکه در زیر نوار باری حمل نمی­شود پس به فاصله بیشتری (تقریباً هر 1 متر یک عدد) از یکدیگر نصب می­شوند.

  رولیک ­های ضربه گیر:

  در محل تغذیه و یا ابتدای نوار نقاله قرار می­گیرند و از آسیب دیدن تسمه نقاله بر اثر ضربه حاصل از سقوط قطعات بزرگ و سنگین مانند سنگ­ها بزرگ، جلوگیری می­کنند. این نوع رولیک­ها شامل یک رولیک فلزی می باشد که روی آن حلقه هایی معمولا از جنس لاستیکی قرار گرفته شده است.

  رولیک­ های راهنما:

  گاهی در حین عملیات انتقال مواد توسط نوار نقاله­ها شرایطی وجود دارد که باعث انحراف تسمه نقاله می­شود.

  رولیک­های راهنما باعث حفظ مرکزیت تسمه می­شوند. این نوع رولیک­ها معمولا بر روی پایه رولیک­های رفت عمود بر رولیک­های رفت نصب می­شوند.

  البته این نوع رولیک به علت تماس مداوم با لبه­های تسمه نقاله باعث فرسایش و کاهش عمر تسمه نقاله می­شوند.

   

  پایه رولیک ­ها:

  یک تکیه گاه مناسب برای تسمه و نگهدارنده مناسبی برای بار حمل شده می باشد. پایه رولیک­ها معمولا شامل یک تا گاهی  رولیک بسته به عرض نوار و نوع آن می باشند.

  انواع پایه رولیک:

  دو نوع اصلی پایه رولیک وجود دارد:

  • پایه رولیک­ های رفت (حمل کننده بار) که طرف باربر نوار را نگه می دارند.

  پایه رولیک­های رفت خود دو نوع می باشند:

  یکی برای نوارهای V شکل که معمولا از دو الی  3 رولیک تشکیل شده است.

  نوع دوم که جهت نوار نقاله تخت مورد استفاده قرار می­گیرند که معمولاً از یک رولیک افقی تشکیل یافته است.

  • پایه رولیک­های برگشت که طرف خالی نوار را نگه می­دارند.

   

  غلطک­ ها:

  در ساده ترین حالت، هر نوار نقاله شامل دو غلطک می­ باشد:

  یکی در ابتدای نوار که به تجهیزات محرک متصل می­شود و غلطک هد یا محرکه نوار نام دارد.

  و دیگری در انتهای نوار جهت چرخش تسمه روی شاسی استفاده می­گردد که غلطک تیل و یا هرزگرد نامیده می شود.

   

  تجهیزات محرکه نوار نقاله:

  تجهیزات محرکه معمولاً از موتورهای الکتریکی، مکانیزم­های کاهنده دور، ماشین آلات انتقال توان از یک واحد به واحد بعدی، ابزارهای کنترل و ایمنی و نیز غلطک­های محرکه تشکیل شده­اند.

  عوامل مؤثر در انتخاب جایگاه نصب سیستم محرکه:

  • سیستم محرکه انتهایی از سیستم محرکه میانی ارزان­تر است.
  • به خاطر طراحی، یک سیستم محرکه مرکزی با قطر پولی برابر، بار بیشتری را می­تواند بکشد. بنابراین کانوایر بلندتری را میتوان توسط یک سیستم محرکه منفرد کشید.
  • با سیستم محرکه مرکزی، پولی­های کوچکتری می­توان در انتهای کانوایر استفاده کرد تا به انتقال محصولات کوچک تر کمک کند.
  • سیستم محرکه انتهایی به حداقل مقدار فاصله زیر کانوایر نیاز دارد و در نتیجه حداقل ارتفاع می­تواند داشته باشد.
  • کانوایرهای دارای سیستم محرکه مرکزی می­ توانند دو جهته باشند. کانوایر با محرکه انتهایی نیز میتواند در دو جهت کار کند

  اما ظرفیت شدیدا کاهش یافته و مسیر حرکت تسمه می­تواند به مشکل جدی تبدیل شود.

   

  نوشته نوار نقاله – یک نوار نقاله از چه اجزایی تشکیل شده است؟ اولین بار در شرکت سدید ماشین افلاک. پدیدار شد.

  ]]>